Poohlížíte se po novém notebooku a přemýšlíte, jak poznat ten vhodný? Máme tady několik věcí, které je potřeba si uvědomit před nákupem laptopu, aby jste vybrali ten nejvhodnější.

Typ notebooku

Nejprve je potřeba si uvědomit, jaký notebook vlastně potřebujeme. V současnosti lze notebooku rozdělit na tyto druhy:

Klasický notebook

Takto se označují běžné notebooky, kterých jsou plné nespecializované prodejny elektra.

Herní notebook

Herní notebooky se odlišují od běžných notebooků tím, že obsahují výkonnější komponenty. Jenomže výkonnější komponenty nejsou v notebooku zadarmo. Notebooky nejsou jen dražší, ale hlavně větší a těžší. Výkonnější procesory, grafické karty i disky zaberou více místa. Zároveň se více zahřívají, a tak je nutné do notebooků přidat výkonnější chlazení. I to zabírá více místa a u některých modelů může být poměrně hlučné. Celé toto ústrojí poté má i větší spotřebu a může mít kratší výdrž.

Ultrabook

Pojem ultrabook je reakcí společnosti Microsoft na úspěch lehkých laptopů Macbook. Ultrabooky jsou tenké a lehké počítače s operačním systémem Windows.

3v1

Pod pojmem 3v1 se skrývá notebook s překlopitelnou klávesnicí a dotykovým displejem. Notebook tak zároveň plní i funkci tabletu.

Procesor

Jedním ze základních komponentů všech počítačů je procesor (zkratka CPU).

Grafická karta

Provedení grafické karty (zkratka GPU) se obvykle dělí na dva způsoby – dedikovanou a integrovanou. Dedikovaná grafická karta znamená, že v notebooku je vlastní čip pro zpracovávání grafických výpočetních operací. Integrovaná grafická karta znamená, že se využívá operačního výkonu procesoru. Při výběru notebooku je potřeba si říct, co budeme s ním dělat. Pokud máte notebook na běžnou kancelářskou práci a příležitostné pouštění videí, měl by stačit notebook s integrovanou grafikou. Pokud je notebook i na hraní her nebo třeba stříhání videí, už to chce notebook s dedikovanou grafickou kartou. I u grafických karet je možné porovnat výkon pomocí “GPU Benchmark”.

Materiál těla

Jsou plastové nebo kovové notebooky. Levnější notebooky bývají takřka vždy s plastovým tělem, dražší notebooky zase s kovovým tělem (obvykle hliník). Nicméně u materiálu nejde jen vzhled. Jde i o výdrž. Levnější plastové notebooky totiž nemusí vydržet tolik, jako kvalitnější kovová děla. Pokud nosíte notebook denně v brašně či batohu z místa na místo, plastové tělo to nemusí dlouho vydržet. Mezi citlivá místa patří žebra u průduchů, klouby nebo plastové kryty za displejem. Kovová těla jsou zase citlivější na poškrábání.

Výrobci notebooků

Notebooky se v české distribuci prodávají pod různýma značkama. Každá z nich má svou pozici na trhu a každá z nich v něčem viniká. Samozřejmě výrobci notebooků mají několik řad pro důznou cílovou skupinu.

Acer

Acer je výrobce z Taiwanu,

Apple

Asus

Dell

Dell je americký výrobce notebooků. Notebooky od Dellu obvykle nezaplňují regály obchodů. Dell totiž cílí především firemní zákazníky. Notebooky od Dellu nepatří mezi nejlevnější, ale bývá ohled na kvalitu a zpracování. Dell se vyznačuje službou “Next business day”. V rámci této služby během záruky v případě problémů přijede technik do druhého dne.

HP

Lenovo