Za hezkého počasí už dnes není vzácností narazit na člověka, který si pořizuje skvělé snímky z dronu. Dronaření není jen pro nadšence, ale i pro profesionály co se tím živý. Nicméně ovládání dronu není zase tak náročnou věcí a během pár vzlétnutí zvládne kvalitní dron dobře ovládat skoro každý alespoň trochu technicky zdatný pilot. Nicméně před výběrem se nutné si uvědomit pár věcí, abyste se nákupem dronu nespálili.

Hmotnost dronu

V současnosti je snad jedním z nejdůležitějších vlastností dronu hmotnost. Hmotnost dronu totiž ovlivňuje, do jaké kategorie je dron zahrnutý. Kategorie dronu ovlivňuje to, kde a za jakých podmínek budeme moci dron využívat. Abyste mohli létat s dronem, je nutná registrace pilota a také složení zkoušek (pro malé drony stačí online). Drony se dle hmotnosti rozdělují, za jakých podmínek je možné dron využívat a nad čím může létat.


Podmínky pro provoz dronů v ČR zveřejňuje Úřad pro civilní letectví. Ten taktéž zajišťuje registrace a na jeho webu můžete čerpat informace ohledně podmínek provozu: www.caa.cz/provoz/bezpilotni-letadla/otevrena-kategorie-open/


Nejmenší drony poté mívají hmotnost akorát 249 gramů aby se vešli do tabulek. Zároveň lepší drony se drží do hmotnosti 900 gramů.

Výdrž baterie

Důležitým parametrem je také doba, po kterou dron vydrží ve vzduchu. Hodně kvalitní drony vydrží ve vzduchu přes 30 minut, nicméně výdrž kolem 25 minut není špatná. Při věburu dronu je také dobré vzít v potaz, jestli má výměnou baterii (na cestu si můžete vzít několik nabitých baterií) a kolik stojí samostatná baterie.

Kvalita zpracování

U dronu určitě platí, že výrobce není jako výrobce. V kvalitě zpracování jsou velké rozdíly. Pokud plánujete, že budete natáčet dobrá videa, na základní drony pod 10 tisíc korun určitě zapomeňte. Levnější drony narážejí nejen na špatnou kvalitu obrazu, ale také na další parametry. Obecným problémem levnějších dronů je to, že velmi špatně stabilizují obraz. Největším nepřítelem dronů je totiž vítr, který rozhoupává dron. Nicméně jednou ze základních vlastností dronů (alespoň těch pořádných) je to, že se automaticky stabilizují do vodorovné polohy. Kvalitní drony poté mívají samotnou kameru umístěnou na stabilizovaném závěsu. U DJI se kamery stabilizovává do vodorovné polohy ve 3 osách.

Tady můžete vidět, že kamera nejen není úplně nejkvalitnější, ale obraz je špatně vystabilizovaný a s efektem rybího oka.

Zde již jsou záběry dobře vystabilizované a opravdu hezké.

Automatické funkce

U dronů taky záleží na automatických funkcích. Lepší drony umí sami vzlétnout, přistát nebo následovat pilota při pohybu. Zároveň mohou pilota automaticky oblétávat a dělat pravidelné kruhové záběry. Dobrý dron by měl také umět vrátit se na původní místo při ztrátě signálu.

Efekt rybího oka

Každého to hned nemusí napadnout, ale mnoho dronů má kameru typu rybí oko. Zejména se jedná o levnější drony. Nicméně u kvalitních dronů (například značka DJI) se setkáte s normálními kamerami.

Rozlišení kamery

Dnes se můžeme rozhodovat, jestli koupit dron s Full HD (1080p) nebo 4K rozlišením kamery. Nicméně nezapomeňte na to, že sice mít 4K obraz je skvělé, ale zabírá na pamětí násobně více místa. Zároveň 4K obraz může dělat méně výkoným počítačům potíže při stříhání ve video editoru. Na druhou stranu 4K drony nejsou o moc dražší a pokud se už rozhodnete investovat do kvalitnějšího modelu, jedná se často o investici na delší dobu. Za pár let totiž paměťová zařízení budou kapacitnější a menší rozlišené může být slabinou. U dronů bývá možnost volby, kdy si sami zvolíte, jestli budete zaznamenávat video ve formátu 4K, Full HD či jen HD.

Rozhodně ale nelze hodnotit kvalitu dronu podle rozlišení kamery. Je potřeba si pustit ukázky záběru dronů a porovnávat skutečnou kvalitu záběrů. Nejde totiž jen o pixely, ale o barvy, stabilizaci a obraz jako takový. V podstatě jste to mohli sami vidět výše.

Který dron je nejlepší?

Musíte sami usoudit podle finančních možností, požadovaných vlastnostech a využítí. Pokud chcete dron jen pro příležitostné létaní ve volném čase, ale naopak vyžaduje obstojnou kvalitu videa, osobně bych volil DJI Mavic Mini. Je to asi nejdostupnější dron s kvalitním videem, který je malý a velmi lehký.

Kde drony nakupovat?

Drony můžete nakupovat na českých eshopech, jako například Mall.cz.